UK2014

10-17 August 2014


World Puzzle Federation

UK Puzzle Association

Sponsored by


Get Brained Up

Principal Hayley Hotels

Croydon High School (Girls' Day School Trust)

WSC Information

10 - 14 August 2014

World Sudoku Championship (WSC) Schedule

DateMorningAfternoonEvening
Day 1 (Sun 10 Aug)WSC ArrivalWelcome + WSC Q&A
Day 2 (Mon 11 Aug)WSC Day 1WPF Sudoku GP final
Day 3 (Tue 12 Aug)WSC Day 2WSC play offPrize giving dinner
Day 4 (Wed 13 Aug)Sightseeing / Rest day 
Day 5 (Thu 14 Aug)WSC Departure

Instruction Booklets

The final version is now available. Click to download WSC IB v.3

The rules and examples in the WSC Instruction Booklet can now be discussed here.
We aim to answer all questions as quickly as possible
.

Registered WSC participants

Australia
Helen ArnoldA Team (C)
Austria
Stefan LeopoldsederA Team (C)
Daniela PerlegaA Team
Eva-Maria SchuckertA Team
Matthias ReichmayrA Team
Michael MosshammerB Team
Marcus MotzGuest
Belarus
Olga ShutA Team
Vladimir PortugalovA Team
Belgium
Eric LaermansA Team
Philippe NiederkornA Team
Vincent BertrandA Team
Bulgaria
Deyan RazsadovA Team (C)
Anton TitovA Team
Borislav IlevskiA Team
Galina TitovaA Team
Canada
Aaron ChanA Team
Byron CalverA Team
David Tyler JonesA Team
Jerry WeirA Team
Carolyn DukeB Team
Fae LauB Team
Jarett ProuseB Team
Sheila DukeGuest
China
CHEN CENA Team
DAI TANTANA Team
JIN CEA Team
SUN CHERANA Team
CHEN SHIYUB Team
MA MENGLEIB Team
WANG JIAHAOB Team
YAO SIYUB Team
ZHANG HAIJUNGuest (C)
George WangGuest
JIN GUOQINGGuest
LI WEIGuest
WU GEPINGGuest
ZHANG MINGuest
QIU YANZHEUN Team
Chinese Taipei
kuo-an LiA Team (C)
Lu PeiA Team
Croatia
Dino JankovićA Team
Goran VodopijaA Team
Mario ŽivkovićA Team
Mladen MestrovicA Team
Magda MestrovicB Team
Pero GalogazaGuest (C)
Czech Republic
Jakub OndroušekA Team
Jan NovotnýA Team
Jana BřízováA Team
Klára VytiskováA Team
Jana HanzelkováB Team
Pavel KadlečíkB Team
Petra ČičováB Team
Veronika MackuB Team
Michal RiederGuest (C)
Dominika MackuGuest
Jana VodičkováGuest
Ludek MackuGuest
Pavla MackuGuest
Zdeněk VodičkaGuest
Jan ZverinaUN Team
Jiri HrdinaUN Team
Raoul KačírekUN Team
Hana KoudelkováWPF Rep
Vítezslav KoudelkaWPF Rep
Denmark
Henning Kalsgaard PoulsenA Team
Estonia
Margit OolA Team
Ragnar KrubergA Team
Taavi PillerA Team
Tiit VunkA Team
Jaan LaksB Team
Rauno PärnitsB Team
Tarmo TuuleGuest
Jaanus LaidnaWPF Rep (C)
Finland
Ulla ElsiläA Team (C)
Jaakko KangasharjuA Team
Jouni Juhani SärkijärviA Team
France
Frédérique RogeauxA Team
Sylvain CaudmontA Team
Timothy DoyleA Team
VIAL-JAIME BastienA Team
Jean-Christophe NovelliB Team (C)
Frédéric PrevotB Team
Garçonnet OlivierB Team
Rubio OlivierB Team
Valérie AlexandreUN Team
Germany
Florian KirchA Team
Michael LeyA Team
Sebastian MatschkeA Team
Ulrich VoigtA Team
Kerstin WögeB Team
Martin MerkerB Team
Philipp WeißB Team
Robert VollmertB Team
Stefan HeineGuest (C)
Johannes SusenGuest
Renate SusenGuest
Roland VoigtGuest
Christoph SeeligerUN Team
Nils MieheUN Team
Greece
Elena AivazopoulouA Team (C)
Antonis LalatsasA Team
ILIANA-ELEYTHERIA GOUNALAKIA Team
Vasso KalaitzidouA Team
Hungary
Gerda NádorA Team
Kristóf SzabóA Team
Zoltán GyimesiA Team
Zoltán HorváthA Team
India
Prasanna Venkatesh SeshadriA Team
Rishi PuriA Team
Rohan RaoA Team
Sumit BothraA Team
Jaipal Reddy MogiligundlaB Team
Jayant AmetaB Team
KUNAL VERMAB Team
Swaroop GuggilamB Team
Deb MohantyGuest (C)
Italy
Chiara NuzioA Team
Laura TarchettiA Team
Stefano ForcolinA Team
Vittorio SchiavoneA Team
Lanzavecchia PierdanteB Team
Matteo TestaB Team
Paolo TivanoB Team
Valeria LosassoB Team
Alberto RossettiGuest (C)
Alida CernogorazGuest
Gianfranco ClaudioGuest
Ilaria TestaGuest
Monica RolléGuest
Paolo CambiseGuest
Sara MartinUN Team
Japan
Hideaki JoA Team
Keisui OkumaA Team
Kota MorinishiA Team
Takuya SugimotoA Team
Ken EndoB Team
Yuki KawabeB Team
Tetsuya NishioGuest (C)
Meishuku IshimuraGuest
Yuhei KusuiGuest
Yuka NoyamaGuest
Korea
Kwak Seung-JaeA Team (C)
John HC ParkA Team
Lee Min-SukA Team
Park Hae-MinA Team
Kim Yu-Jae(U18) Team
Park Hae-Kang(U18) Team
Yoo Da-Jin(U18) Team
Yoo Jin-Kyo(U18) Team
Luxembourg
Claudine ThiryA Team (C)
Netherlands
Annick WeyzigA Team
Bram de LaatA Team
Karin GriffioenA Team
Rick UppelschotenA Team
René GilhuijsB Team
Yuk Yee Lee-AuB Team
Hans EendebakGuest (C)
Emilie GriffioenGuest
Nigeria
Bassey Godwin BasseyA Team (C)
Kolawole Isaac AbiodunA Team
Other
Hannah HaskenUN Team
Poland
Krystian ŚwiderskiA Team
Paweł RachelA Team
Przemysław DębiakA Team
Tomasz StrozakA Team
Agnieszka BuczmaB Team (C)
Lukasz KalinowskiB Team
Piotr GdowskiB Team
Tomasz StańczakB Team
Russia
Andrey BogdanovA Team (C)
Ivan LaptievA Team
Oleshov AlekseiA Team
Paskhina DianaA Team
Alexey LaptievB Team
Serbia
Zoran TanasicA Team (C)
Marko ObradovicA Team
Marko TanasicA Team
Nikola ZivanovicA Team
Slovakia
Ivana ŠtiptováA Team
Matúš DemigerA Team
Peter HudákA Team
Zuzana HromcováA Team
Blanka LehotskáB Team (C)
Diana ŠkrhováB Team
Michaela BielikováB Team
Natália ChanováB Team
Matej UherGuest
Stefan GasparGuest
Ján FarkašUN Team
Miroslav OndrejkaUN Team
Spain
Olga Díaz MorunoA Team
Switzerland
Christof BrütschA Team
Frédéric StalderA Team
Markus RothA Team
Roger KohlerA Team
Esther NaefB Team
Jolanda ReusserGuest
Turkey
Fatih Kamer ANDAA Team
Mehmet Murat SevimA Team
Salih AlanA Team
Taner KarabulutA Team
Ahmet ALANB Team
Beri Kohen BeharB Team
Hatice Esra AydemirB Team
Mehmet DurmuşB Team
Kamer AlyanakyanUN Team (C)
United Kingdom
David McNeillA Team
Mark GoodliffeA Team
Michael CollinsA Team
Neil ZussmanA Team
Alan O'DonnellOrganiser
Alex RobinsonOrganiser
Daniel PeakeOrganiser
David CookOrganiser
Emma McCaughanOrganiser
Eva MyersOrganiser
Gareth MooreOrganiser
Heather GoldingOrganiser
Ken WilshireOrganiser
Liane RobinsonOrganiser
Mike CollobyOrganiser
Nick DellerOrganiser
Steven BargeOrganiser
Thomas PowellOrganiser
Tom CollyerOrganiser
USA
Chris NarrikkattuA Team
Jason ZuffranieriA Team
Jonathan RivetA Team
Wei-Hwa HuangA Team
Nick BaxterB Team (C)
Anderson WangB Team
Dan KatzB Team
Joshua ZuckerB Team
Danielle ZuckerGuest
Palmer MebaneGuest
Pamella RivetGuest
Russell FairmanGuest
Celeste ZuckerUN Team
Will ShortzWPF Rep

(*) = Participation pending approval of team captain
© UK Puzzle Association 2017